Як працює теплогенератор

За своїми завданнями теплогенератори схожі на теплові гармати — різниця в тому, що ці агрегати можуть бути тільки стаціонарними. Типова конструкція теплогенератора: вентилятор (осьовий або відцентровий), над ним камера згоряння, в її нижню частину введено пальник, над пальником розташований повітряний теплообмінник. Утворені в камері згоряння гарячі гази надходять до теплообмінника, після чого відводяться в димохід. Потік повітря, що нагнітається вентилятором, нагрівається в теплообміннику до 20-70 оС, потім надходить в приміщення, що обігрівається, або в систему канальної вентиляції.

Залежно від потужності встановлених у їх конструкції вентиляторів, теплогенератори можуть розвивати вихідний статичний тиск 100-2 000 Па.

По теплової потужності теплогенератори розрізняються на два типи – до 350-400 кВт (в єдиному корпусі) та до 1000 кВт (складаються з теплообмінної та вентиляційної секцій).

У теплогенераторах, призначених для систем повітряного канального опалення, теплообмінник і камера згоряння виконані з нержавіючої сталі, їх конструкцію додатково введена система відведення конденсату.

Види теплогенераторів

Основна відмінність серед існуючих моделей теплогенераторів у тому, яке паливо використовується в них і який теплоносій потрібно нагрівати. Теплогенератори можуть працювати на твердому паливі, газі, дизпаливі та бути оснащеними універсальним пальником. Теплоносієм у системах опалення, нагрівання якого виробляється генератором тепла, може бути як вода, і повітря.Газові теплогенератори розраховані на безперервну подачу теплого повітря приміщення, вони встановлюються у вертикальному положенні. Встановлений у них теплообмінник витягує з продуктів горіння значну частину тепла, знижуючи леткість димових газів – витяжна труба для газових теплогенераторів має оснащуватися вентилятором. Якщо конструкція теплогенератора містить замкнуту камеру згоряння, під якою розташований нагнітальний вентилятор, то ймовірність зворотної тяги мінімальна – всі продукти горіння будуть видалені через витяжну трубу, тому такі газові генератори тепла визнаються найбільш безпечними. Найчастіше ККД теплогенераторів, що працюють на газі, становить 85-90%.

При виборі моделі газового теплогенератора необхідно звернути особливу увагу на здатність роботи при зниженому тиску газу. При побудові опалення на газовому теплогенераторі без центрального газопостачання буде особливо зручна установка газгольдера об’ємом від 2 500 л (потрібний об’єм залежить від площі будівлі, що опалюється).

Дизельні теплогенератори, паливом для яких служить гас або солярка, добре підходять для обігріву приміщень промислового призначення, що мають значну площу. Вони обладнуються або форсункою, що розпорошує паливо камерою згоряння, або подача палива проводиться крапельним методом. За умови безперервної роботи їх заправка проводиться двічі на добу.

Для горіння в теплогенераторах з універсальним пальником використовується як дизпаливо, так і відпрацьована олія, жири рослинного та тваринного походження.Вони особливо зручні на підприємствах, де існує проблема з утилізацією жирів та відпрацьованої олії. Однак теплова потужність теплогенератора, в якому спалюється відпрацьована олія та жири, не перевищить 200 кВт, при спалюванні дизпалива досягається вища теплова потужність на виході. Незалежно від застосовуваного виду палива, цей тип теплогенераторів так само, як і будь-який інший, потребує димаря. При спалюванні відпрацьованого масла неминуче утворення шлаків, які необхідно видаляти щодня — для більшої зручності знадобляться дві чаші згоряння, одна з яких піде на заміну іншої на час очищення і зменшення часу простою теплогенератора.

Твердопаливні теплогенератори мають іншу конструкцію, ніж описані вище — будучи чимось середнім між газовими/дизельними теплогенераторами та між звичайною піччю. Вони оснащені вентилятором, що проганяє повітря через теплообмінник і подає його до опалювальних приміщень, мають колосники і дверцята завантаження палива. У твердопаливних теплогенераторах спалюють сухе дерево, брикети торфу, кам’яне вугілля, різні відходи сільського господарства. Такі теплогенератори мають ККД близько 80-85%, що дещо менше, ніж у працюючих на газоподібному та рідкому паливі – 85-90%. Потрібно відзначити також великі розміри твердопаливних теплогенераторів і значний відхід у вигляді вогнетривкої частини палива.